Sport a turistika v letní sezóně

Sport, turistika, výlety a kultura v okolí Frymburka

Vyhlídka na Frymburk a okolí

Z vrcholu Marta nad frymburským poloostrovem je nádherná celoroční vyhlídka na Frymburk, jezero, okolní šumavské vrcholy a Alpy.  Přesvědčte se sami zde. Tato virtuální prohlídka vznikla na popud desítek obyvatel Frymburku, kteří téměř denně zdolávají po křížové cestě vrchol Marty, aby se pokochali neustále se měnícím výhledem do okolí a zapsali se do vrcholové knihy. Přidejte se k nim, reálná vyhlídka Vás nadchne.

Krátká vycházková trasa (2 hodiny): z náměstí po stezce pro pěší a cyklisty ke křížové cestě, křížovou cestou na vršek Svatá Marta nad Frymburkem ke zrestaurované kapli „Vysoká muka“.

Naučná stezka Ekozóna Vřesná – Život ve vodě

 

V zátoce v blízkosti městyse Frymburk v současné době běží unikátní projekt na podporu vodních živočichů v nádrži Lipno. Při návštěvě tohoto projektu se otevírá utajované zákoutí zátoky. Naučná stezka ho povede k poznání života ve vodě a poučí ho o historii tohoto kraje. Včetně naučné stezky může návštěvník pozorovat umělé habitaty, které jsou zde vytvořené právě pro podporu živočichů, kteří potřebují zatopené břehové vegetace ke svému životu. Jedná se zejména o umělý habitat pro vodní ptáky, ryby a obojživelníky. Možná se ptáte, proč tvoříme právě takové místa. Nebo možná proč se věnujeme údolním vodním nádržím? Pro odpověď a spoustu dalších vědecky podložených informací navštivte tuto originální vodní naučnou stezku. Je to nádherný pěší nebo cyklistický výlet podél břehů nádrže Lipno.

Vodní naučná stezka se nachází v zátoce Vřesná, která je od obce Frymburk vzdálena cca 3 km. K zátoce vede snadno dostupná komunikace pro auta a to po hlavní cestě z Frymburka do Černé v Pošumaví. Cyklistická a pěší zóna vede podél břehu nádrže Lipno až do zátoky Vřesná. Výhodou je již zřízené parkoviště jak pro auta, tak pro kola. Parkoviště skýtá zázemí jak malého občerstvení, tak toalet. Začátek naučné stezky je pod parkovištěm. Stezka v délce cca 700 m končí na pěší a cyklistické stezce.

Cykloturistika

Ráj pro cykloturisty představuje pravý břeh Lipna se svými velmi málo frekventovanými silničkami v oblasti
s téměř neporušenou přírodou u rakouské hranice.

Na pravém břehu je systém pěti navzájem propojených cyklotras značených dle celostátní metodiky Klubu českých turistů (trasy č. 1019, 1020, 1021, 1022, 1033), cyklotrasy jsou prostřednictvím 3 převozů napojeny na páteřovou cyklostezku na levém břehu a na 5 hraničních přechodech na rakouské cyklotrasy.

Na levém břehu je vybudována páteřní cyklostezka z Nové Pece přes hlavní rekreační střediska Lipenska – Horní Planou, Černou v Pošumaví, Frymburk a Lipno nad Vltavou do Loučovic a Vyššího Brodu.

Velmi oblíbená je Jezerní cyklostezka  Frymburk – Lipno – Přední Výtoň, která probíhá podél jezera. Stezka je vhodná nejen pro cyklisty, ale také pro in-line brusle. Stezka je v části  Frymburk – Lipno v noci osvětlena.

Na stezce můžete navštívit lipenskou přehradní hráz s vodní elektrárnou a infocentrem, neminete lipenskou jezerní pannu či mlýnek s vodníky. Jezerní cyklostezka je vhodná pro rodiny s dětmi. Z Přední Výtoně na Frýdavu probíhá úsek po silnici s ojedinělým dopravním provozem a pak převozem přes jezero je možné se dostat zpět do Frymburku.
V obcích po trase je celá řada možností občerstvení nebo zastávek pro děti na dětských hřištích nebo na vykoupání v jedné z pěkných zátok, kterými projedete.

 

Single trail Frymburk na Lipně

Jeho hlavní předností je úchvatný výhled na jezero z vrcholu Marta a jednoznačně pestrost trailu. Single trail je kocipován, aby ho sjeli rekreační cyklisté i děti od 10 let, ale nudit se nebudou ani zkušení bikeři. Single trail Frymburk

Turistika a výlety do okolí

V okolí Frymburku je množství přírodních zajímavostí, historických památek i nejrůznějších pravidelných akcí, které stojí za návštěvu.

Ve Frymburku se nachází výborné přírodní podmínky pro turistiku.
Jsou zde nástupní místa na žlutě a zeleně značené trasy KČT:

zluta znacka        Frymburk – sv. Tomáš – Pasečná – Frymburk – Kaliště – Alpská vyhlídka – Lipno n./Vlt.
zelena znacka        Frymburk – Plískov – Slupečná – Lipno nad Vltavou Frymburk – Vřesná – Milná – Světlík

 

Vyhledávaným cílem s úžasnou vyhlídkou je krajina hustě zalesněného Svatotomášského pohoří se zříceninou hradu Vítkův kámen na vrchu vysokém 1035m. V této klidné a nerušené oblasti žije los a rys.

Za návštěvu stojí „opuštěné vesnice“ v okolí, např. Rychnůvek (pouze kříž připomíná bývalou ves), také Jasánky, Pernek a Rožnov připomínají pouze na jaře kvetoucí ovocné stromy.

Můžete se také vydat k ledovcovému Plešnému jezeru, jít po stopách posledního Šumavského medvěda po Medvědí stezce – nejstarší naučné stezce v ČR, navštívit jednu z největších a nejkrásnějších dochovaných technických památek na Šumavě Schwarzenberský kanál a zaručeně Vás uchvátí Čertova stěna opředená pověstmi. Můžete také navštívit podzemí Lipenské elektrárny nebo Stezku v korunách stromů.

Nedaleko Frymburku se nachází mnoho zajímavých historických měst, které skýtají bohaté možnosti pro krátké i delší výlety.

Český Krumlov – okresní město, zapsané do Seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO, městská památková rezervace, dvě národní kulturní památky; státní hrad a zámek ze 13. století (jeden z největších zámeckých komplexů ve střední Evropě s unikátním barokním divadlem z 18. století, maškarním sálem, bohatým mobiliářem) a gotický kostel sv. Víta z poč. 15. století, Mezinárodní kulturní centrum Egona Schieleho s expozicí originálů, Slavnosti pětilisté růže.
Hořice na Šumavě – milovníky techniky určitě nadchne muzeum historických radiopřijímačů, ostatní návštěvníky významná tradice Hořických pašijových her či představení pro celou rodinu v Pohádkové rezervaci. Centrum je městskou památkovou zónou s  27 schválenými chráněnými objekty.
Černá v Pošumaví – rekreační středisko na levém břehu Lipenského jezera, jachetní přístav, novorománský kostel, v okolí těžba grafitu.
Horní Planá – město na břehu Lipenského jezera, rodný dům s muzeem spisovatele a malíře Adalberta Stiftera, pomník A. Stiftera, gotický kostel, barokní kaple z konce 18. století, nejvýše položený rybník v Čechách Olšina, technická památka – Schwarzenberský plavební kanál z konce 18. století, spojující vody Dunaje a Vltavy.
Kaplice – město na řece Malši, městská památková zóna, dva gotické kostely, renesanční radnice s věží ze 13. století,kašna s pranýřem ze 17. století.
Lipno nad Vltavou – rekreační středisko u hráze Lipenského přehradního jezera, vodní elektrárna 160 m pod zemí, Skiareál Lipno. Kotví zde motorové výletní lodě, na kterých je možno podniknout okružní jízdy po celém Lipenském jezeře.
Přední Výtoň – hraniční přechod s Rakouskem, kostel z poč. 16. století, nedaleko osada Svatý Tomáš s gotickým kostelem ze 14. století a zříceninou hradu Vítkův Kámen ze 13. století.
Rožmberk nad Vltavou – z hradu z poloviny 13. století se zachovala věž Jakobínka, ve 14. století založen tzv. Dolní hrad, přestavěn v 16. století renesančně a v 19. století v novogotickém stylu, městská památková zóna, gotický kostel, zbytky městských hradeb ze 14. století, bývalá přádelna z poloviny 19. století.
Vyšší Brod – město 8 km od hraničního přechodu Studánky, městská památková zóna, národní kulturní památka – gotický cisterciácký klášter založen r. 1259 s unikátní knihovnou o 70 000 svazcích, Poštovní muzeum, nedaleko národní přírodní rezervace Čertova stěna a Luč, varhanní koncerty. Splouvání Vltavy.

Vodní sporty

Rozsáhlá vodní plocha s plážemi s písečným povrchem a mělkým přístupem do vody poskytuje ideální možnosti pro vodní sporty a aktivní odpočinek.

Milovníci koupání a opalování uvítají bohatou nabídku pláží:

  • obecní pláž Frymburk – pod základní školou
  • pláž ve Frymburku pod Wellness hotelem Frymburk
  • pláže v kempech Vřesná a Frymburk
  • pláže v Hrdoňově, Kovářově,na Větrníku.

Příznivé přírodní podmínky znamenají skvělé podmínky pro windsurfing a jachting.

Splouvání Vltavy

Řeka Vltava dává příležitosti široké vodácké veřejnosti. Ve Vyšším Brodě se nacházejí půjčovny lodí, kde si můžete zapůjčit kánoi pro 2 osoby nebo rafty pro 4 nebo 6 osob. Nejkratší a pro začátečníky nejdoporučovanější je úsek z Vyššího Brodu do Rožmberku. Řeku je možné sjet až do Českého Krumlova.

Rybaření na Lipně

Příznivci rybolovu nejsou na Lipně o nic ochuzeni. Lipenské jezero bývá rybáři nazýváno „rybářským rájem“ a zaujímá první místo mezi významnými rybářskými revíry. Přístupy k vodě jsou ideální, chytat se dají prakticky všechny druhy ryb a je zde možnost využit půjčovny lodí.

Kalendář sportovních, kulturních a společenských akcí ve Frymburku

Frymburk pořádá mnoho společenských, kulturních a sportovních akcí. Malé městečko se při každé příležitosti mění v pulsující bod Lipna a okolí.

více informací…

Služby, půjčovny, sportovní zařízení

Bohatá nabídka služeb, kvalitní infrastruktura a pestrá nabídka sportovních a volnočasových aktivit činí Frymburk jedinečným místem, kde načerpáte spoustu energie.

více…